Jak a kde ušetřit pár peněz? Jednoduše v domácnosti!

Publikováno v sekci Bydlení a domácnostMožná i vás děsí účtenky, nedoplatky a horentní sumy za spotřebu energií a celkový chod domácnosti. I když máte pocit, že vás domácnost vyjde draho, připravili jsme pro vás pár tipů, jak ušetřit a vůbec se přitom neomezovat! Ušetřit můžete prakticky na čemkoliv. Naučte sebe i ostatní členy domácnosti zhasínat. Mnoho rodin svítí zbytečně na chodbě, v koupelně či toaletě a přitom právě zhasínáním můžete ročně ušetřit i několik stovek. A co dál?

Perte, myjte levněji

praní

Pokud se chystáte na nákup nových spotřebičů, jedná se především o pračku, myčku nebo lednici, měli byste vybírat z energetických tříd A, A+ až A+++. I když si za energeticky nenáročné spotřebiče připlatíte, v ročním zúčtování se vám to okamžitě vrátí. Ušetřit můžete i v kuchyni. Pokud doma máte myčku, vždy ji zapínejte pouze v případě, že ji skutečně celou naplníte. Neplýtvejte vodou a nepouštějte pouze poloprázdnou myčku. Větší zbytky jídel odstraňte z talířů papírovou utěrkou a pouze velmi znečištěné nádobí myjte v ruce. Ručním mytím totiž spotřebujete až o padesát procent víc vody a téměř o třicet procent víc energie. Aby bylo mytí v myčce efektivní a úsporné, využívejte programů s nižší teplotou, okolo 50 stupňů. Při této teplotě odstraníte všechny nečistoty z nádobí i hrnců. Jestliže máte ale zaschlé kusy, pak je nechejte nejprve odmočit, abyste nemuseli myčku pouštět nadvakrát. Rovněž si připlaťte za kvalitní tablety, gely či prášky do myčky, mnohdy právě špatně zvolený přípravek neodstraní všechny usazeniny a vy pak nádobí myjete ještě v dřezu. I při praní prádla se dá výrazně ušetřit a ani o tom nevědět. Stačí plnit pračku efektivně a vždy využívat její kapacitu. Navíc čím nižší teplotu navolíte, tím větší úspora bude. Na trhu jsou k dostání kvalitní prací prášky vhodné pro praní v nízkých teplotách. Vynechte předpírání, bílé prádlo perte maximálně na 60 stupňů, jemné prádlo a vlnu na třicítku a pro barevné prádlo spusťte program s teplotou 40. Jestliže doma máte sušičku, vaše náklady se ročně zvyšují asi o 3 tisíce korun. Využijte proto slunečných dnů a prádlo pověste ven. Rovněž ušetříte při výměně sezónního prádla. Máte pocit, že vám zimní oblečení zatuchlo ve skříni? Nemusíte ho nutně hned prát, úplně postačí ho nechat pořádně vyvětrat.

myčka

A jak uspořit nějakou tu korunu v koupelně? Začněte se více sprchovat! Nejen, že je to zdravější a efektivnější pro tělo, rovněž i výrazně úspornější než koupel. Čtyřčlenná domácnost tak může na vodě ušetřit ročně až 5 tisíc korun. I hygienické potřeby vypotřebujte do poslední kapky. A dívejte se i na jejich ceny! Mnohdy privátní značky obchodních řetězců dopadají v testech kvality lépe, než předražené značkové zboží. A jak šetříte doma vy?

Autor úvodního obrázku: Evil Erin

Autor obrázku v textu: tillwe

Autor obrázku v textu: David Locke
Líbil se vám tento článek?

Štítky: , , , , , , , ,

Vložit komentář