Strašák jménem rakovina prsu

Publikováno v sekci ZdravíRakovina prsu

Nedávné vystoupení slavné celebrity Angeliny Jolie, která si nechala preventivně odstranit oba prsy, vyvolalo nevšední ohlasy žen z celé naší republiky, které chtěly okamžitě podstoupit genetické vyšetření prsu. Bohužel právě rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen u nás, a proto je prevence nezbytně nutná. Podle posledních průzkumů se týká ohrožení z nemoci každé třetí ženy a každá osmá se s ním potýká! Tato děsivá čísla by nás měla dovést k lékaři a bojovat proti této zákeřné nemoci.

Příznaky

Žádná z nás nechce slyšet „máte rakovinu prsu“. Ženy, které jsou mladší 45 let, si mohou nahmatat nejasnou bulku, se kterou musí okamžitě navštívit lékaře. S nízkým věkem se snižuje také pravděpodobnost nálezu právě nádoru, ale i přesto je nezbytně nutné lékaře vyhledat a nechat se prohlédnout odborníkem. Mezi nepřímé příznaky rakoviny prsu může patřit vpáčená bradavka, výtok nebo krvácení z bradavky. K lékaři by vás měly dovést i jakékoliv změny prsu nebo zarudnutá pokožka. Nezapomínejte se proto pravidelně kontrolovat. Změny na vašich prsech může vypozorovat také manžel nebo přítel.

Mamografie

Mamografické vyšetření, autor obrázku: Docturs

Mamografie

Včasné odhalení nádoru neohrožuje nemocnou na životě ani na zdraví. Otázkou zůstává, co znamená včas. Moderní screeningové metody pomocí mamografie dokážou zachytit ložiska nádoru o velikosti několik milimetrů. Na mamografii vás pošle lékař v případě, že potřebuje vyšetřit podezřelou změnu prsu. Pro ženy, které mají v rodině rakovinu prsu, musí být samozřejmostí dorazit na mamograf v dostatečném předstihu a informovat svého lékaře. Mladší ženy mohou podstoupit také ultrazvuk prsu. Nejvhodnější metodu vybere váš lékař. Vše s ním konzultujte!
S rakovinou prsu bojují celebrity i obyčejné ženy. Ne každá vyhraje. Podpořte projekty v boji proti rakovině prsu a nezapomeňte svým maminkám i babičkám připomenout, že podstoupit základní vyšetření je jasnou prevencí před strašákem, který může být právě u nich schovaný…

Autor úvodního obrázku: Beauty Smoothie
Líbil se vám tento článek?

Vložit komentář