Opalujte se s rozumem!

Publikováno v sekci ZdravíLéto plné teplých a slunečných dnů je ideálním obdobím pro chvíle strávené u vody, moře či na horách. Dobrá nálada se projevuje snad úplně na všech a bledé tváře, které se kolem nás v zimě pohybují, rychle zmizí. A právě opalování je téma, kterým se budeme dneska zabývat, protože spousta lidí ještě stále nepřikládá správné ochraně před sluníčkem a prevenci dostatečnou důležitost.

Opalovací krémy podle fototypu

 hnědnutí

Sluníčko v létě opaluje stejně dobře u vody jako na horách a na to byste neměli nikdy zapomínat. Krém na opalování vám v létě jednoduše nesmí chybět. Produktů je na trhu celá řada, jak si tedy vybrat ten správný?  U výběru opalovacího krému je úplně nejdůležitější, jaký jste fototyp. Fototypy se dělí na čtyři skupiny, přičemž fototyp I jsou lidé se světlými, narezlými vlasy, se světlou pokožkou a pihami. Opalují se do ruda a pokožka se snadno spálí. Lidé tohoto typu by měli používat krémy s SPF faktorem 50+. Fototyp II zastupují lidé se světlou pletí, plavými vlasy a málo pihami. Kůže jim při opalování zčervená nebo mírně zhnědne. U této skupiny se doporučuje používání krémů s faktory SPF v rozmezí 25-50+. Fototyp III u nás tvoří většinu populace. Charakteristickými znaky jsou hnědé vlasy, středně světlá kůže a opalování dohněda.  Tato skupina lidí by měla používat krémy s SPF faktorem 15-25. Zástupci fototypu IV mají hnědou pleť a tmavé nebo až černé vlasy. Kůže nikdy nezrudne, ale vždy velice výrazně zhnědne. I tento fototyp by měl používat krémy s faktorem SPF 15-25.

 garnier

Sluneční záření se rozděluje na dva druhy. UVA záření proniká hluboko do kůže a způsobuje stárnutí kůže, sluneční alergie a stařecké skvrny. UVB ovlivňuje pouze vrchní vrstvy kůže. Právě toto záření opaluje pokožku, ale také hraje významnou roli při vzniku rakoviny kůže. Když se opalujete, nezapomínejte opakovaně mazat celé tělo po 2-3 hodinách a zvláště pak u dětí je časté použití krémů tou nejspolehlivější ochranou před spálením. Krémy po opalování, výživové doplňky a vitamíny vám pomohou udržet kůži krásně hnědou a zdravou. Užívejte si sluníčka s rozumem!

Autor úvodního obrázku: mayrpamintuan

Autor obrázku v textu:  m00by

Autor obrázku v textu:  Sunfox
Líbil se vám tento článek?

Štítky: , , , , ,

Vložit komentář