Jak se k vám chovají na pracovišti?
Příjemné pracovní prostředí je důležité pro všechny bez rozdílu věku nebo pohlaví. V zaměstnání trávíte většinu dne a tak není divu, že dobrou náladu nebo naopak problémy, stres a s tím spojenou špatnou náladu, si s sebou odnášíte i domů. Pokud patříte mezi ty, kteří chodí domů s úsměvem, pak vám upřímně gratulujeme. Smutným faktem je, že většina lidí je z práce deprimovaná a setkává se s chováním, které je dnes známo jako bossing nebo mobbing.
Umíte situaci zhodnotit?
Na pracovišti dochází skoro denně k neshodám či konfliktům, které můžou vyústit v hádku. Stejně tak vždy v zaměstnání narazíte na člověka, který nebude zrovna vaší krevní skupinou a komunikace s ním se stane velmi obtížnou. To ale neznamená, že se může hned jednat o mobbing nebo bossing. Než začnete situaci řešit, je nutné si uvědomit, zda budou vaše stížnosti oprávněné. Co je tedy mobbing? V podstatě se jedná o cílevědomé, systematické útoky na určitou osobu a to buď kolegou, nebo celou skupinou kolegů. Za mobbing lze považovat opakující se a dlouhotrvající (půl roku a více) slovní útoky, pomlouvání, ponižování a další psychické týrání. Bossing je velice podobný mobbingu, ale jedná se o útoky ze strany vedoucího, který zneužívá svého postavení a pravomocí. V obou případech se jedná o šikanu na pracovišti, která se u nás objevuje bohužel čím dál častěji. Lidé, kteří se k těmto praktikám snižují, chtějí být často v očích ostatních nepostradatelnými a těmi nejlepšími pracovníky a přitom si jen sami léčí svou méněcennost a mindráky. A to není žádná omluva!
Vlivem tohoto zacházení dochází ke snižování výkonnosti, zvyšování nemocnosti, odchodu kvalifikovaných zaměstnanců a nezřídka i k psychickému zhroucení. Bez jasných důkazů je velmi těžké se bránit. Proces řešení tohoto problému je často zdlouhavý a ne vždy skončí tak, jak byste si představovali. Existuje vůbec z tohoto začarovaného kruhu cesta ven?
Autor úvodního obrázku: Boom Boom! Revolution
Autor obrázku v textu: Vem Blogar
Autor obrázku v textu: alan.petters