Když vás trápí premenstruační syndrom…
Už je to zase tady! Známý tlak v podbřišku a nálada pod psa, se kterou bojujete často nejen vy, ale i váš partner. Premenstruační syndrom trápí snad úplně každou ženu, a tak měsíc co měsíc přichází nepříjemné období. Premenstruační syndrom neboli PMS, v sobě zahrnuje fyzické, psychologické a emocionální symptomy, které se objevují pravidelně před menstruací. V průběhu dospívání a dále v dospělosti se tyto příznaky mohou měnit, jak už svou povahou nebo také svoji intenzitou. Dají se příznaky PMS zmírnit anebo jinak ovlivnit?
Změna stravování pomůže
PMS je provázen například tlakem a křečemi v podbřišku, bolestmi hlavy, otoky, únavou, depresemi, úzkostí, náladovostí, podrážděností, přecitlivělostí a změnou chutí na jídlo i sex. Každá žena má svůj specifický PMS, ale v podstatě výsledek je téměř vždy stejný – jste podrážděná vy i vaše okolí. Nenechte se už dále ovlivňovat měsíčním cyklem a obraťte se na svého lékaře. Právě odborná pomoc je v tomto případě značně podceňována, ženy berou PMS jako úděl a tiše trpí. V první fázi se setkáte s pomocí ve formě antikoncepce. Ta zmírňuje bolesti při menstruaci a také PMS, protože udržuje hormony v optimální hladině. Pokud s užíváním antikoncepce nesouhlasíte, ať už ze zdravotních nebo osobních důvodů, je potřeba najít jiné alternativy, které by vám mohly účinně pomoci.
Mezi nejjednodušší pomoc patří změna životního stylu. V období, kdy se dostavuje PMS, byste se měly vyhýbat alkoholu, kofeinu a soleným jídlům a naopak byste měli více konzumovat ovoce a zeleninu současně s kvalitními bílkovinami. Ulevit vám mohou doplňky obsahující hořčík, vápník, vitamín E a B6. Nezapomínejte ani na sílu bylinek. Novinkou jak pomoci ženám s PMS je tzv. koučingový program vedený odborníky. Nenechte si znepříjemňovat život PMS. Konzultujte problémy s lékařem a poraďte se o vhodných způsobech léčby.
Autor úvodního obrázku: time-to-run
Autor obrázku v textu: pmsfactor
Autor obrázku v textu: owningpink