Chcete vidět jako orel? Pak jezte tyto potraviny!

Publikováno v sekci ZdravíDříve platilo, že pokud chcete mít zdravý zrak, stačí si denně dopřát jednu mrkev. Obsahuje totiž beta-karoten, ze kterého vzniká v lidském těle vitamin A. S dioptrickými vadami vám ale mrkev nepomůže. Její konzumace vám ale zajistí výživu sítnice. Co dále zařadit do jídelníčku, abyste lépe viděla? Ochutnejte lososa, nezapomeňte na ořechy a špenát a samozřejmě si dopřejte i citrusy, brokolici a tolik zdravé avokádo!

Fazole – dávka zinku za pár korun

 špenát

Fazole, ať už čočka, fazole nebo cizrna, patří mezi bohaté zdroje zinku. Ten je nezbytně důležitý pro správný zrak. Proto zařaďte tyto luštěniny do jídelníčku a zlepšete stav sítnic i noční vidění. Pro správné fungování nervových buněk v oku vám pomohou i citrusy, bohaté zdroje vitaminu C. A nezapomínejte ani na avokádo. O tom se poslední dobou hovoří jako o superpotravině, ze které získáte zdravé tuky a uděláte svému zdraví velkou službu. S přibývajícím věkem oceníte i avokádo bohaté na lutein, protože právě lutein pomáhá udržovat ve formě oči. Lutei je silný přírodní antioxidant a ochutnat ho můžete v syrové formě nebo z něj přidat do jídelníčku olej. Jako o zázračné potravině se hovoří i o špenátu. Ten je totiž bohatý na lutein a zeaxantin. Obě zmíněné látky snižují riziko rozvoje degenerace makuly – centrální části sítnice a šedého zákalu. Obě látky najdete také obecně ve veškeré listové zelenině, ovšem špenát jich má skutečně vysoký podíl. Pro zdravý zrak můžete kromě darů přírody využít i darů moře. O tom svědčí i zdraví prospěšný losos, který je bohatý na DHA – kyselinu dokosahexaenovou. Ta se koncentruje v sítnici oka a očním nervu, pozitivně se podílí na vývoji zraku a zrakového ústrojí. Ovlivňuje i koordinaci a celkovou motoriku.

 fazol

Ve vašem jídelníčku by si pravidelné místo měly najít i ořechy, které jsou označovány jako chvályhodné zdroje vitaminu E. Tento vitamin chrání oči před volnými radikály. Kromě toho brání i rozvoji šedého zákalu, stárnutí očí způsobené degeneraci makuly a působí proti poškození membrány a proteinů v čočce. Udělejte pro své oči maximum! Kromě zdravé a vyvážené stravy, doporučených potravin si dělejte přestávky při dlouhém sledování televize, mrkejte a věnujte péči svým očím i v podobě kapek s výživou.

Autor úvodního obrázku:  helgabj

Autor obrázku v textu:  DeSegura89

Autor obrázku v textu: jasleen_kaur
Líbil se vám tento článek?

Štítky: , , , , , , , , , ,

Vložit komentář