Stop testování na zvířatech!

Publikováno v sekci Móda a krásaKosmetické výrobky a toaletní potřeby jsou ještě stále testovány na zvířatech. Je pravdou, že mnoho kosmetických společností již přešlo nebo přechází k jiným mnohem šetrnějším způsobům testování, přesto všechno umírá ročně tisíce zvířat krutou smrtí. V tomto článku vám představíme nejběžnější testovací metody, které se v kosmetickém průmyslu využívají. Možná bude vaše příští koupě již zaměřena na etiketu, na které se dozvíte, zda byl produkt testován na zvířatech. I vaše rozhodnutí může pomoci s bojem proti testování na zvířatech!

Kruté a bolestné…

 beauty1

Na pokusy jsou využívány různé druhy zvířat, nejčastěji pak králíci, myši, potkani a morčata. Na těchto zvířatech se provádějí například testy oční dráždivost, který je založen na přímé aplikaci látky do jednoho oka, druhé oko slouží ke porovnání. Zvíře je při tomto testu znehybněno a při plném vědomím nepodávají se žádné prostředky tišící bolest. Dalším testem, který musí zvířata podstupovat je test kožní dráždivosti. Látka je aplikovaná na oholenou kůži na zádech zvířete, kde je odstraněna také vrchní vrstva pokožky. Objevit se může zčervenání, vředy, otoky, záněty a praskání kůže. Mezi testy, které končí vždy smrtí zvířat převážně potkanů, patří testy akutní toxicity, u které jde o prokázání toxických účinků po podání jedné dávky. Ta se podává orálně, inhalačně nebo injekčně. Mezi sledované symptomy patří například ztráta váhy, změny krevního tlaku, průjem, krvácení z tělních otvorů, křeče, poruchy dýchání, slinění, vnitřní krvácení, kóma nebo smrt. Přeživší zvířata jsou po testu usmrcena za účelem pitvy.

 zvíře

Existuje více typů testů na zvířatech, které jsou prováděny za různými účely. Nejčastěji však jde o rozšíření produktů a nabídky, která má zásadní vliv na úspěch kosmetických společností. Zamyslete se při výběru kosmetiky! Kupováním výrobků netestovaných na zvířatech nebudete podporovat tuto krutou činnost.

Autor úvodního obrázku:  Jane Ray’s Wildlife Rescue Series

Autor obrázku v textu:  ms.usmanasif

Autor obrázku v textu: ecogreen4us

 

 
Líbil se vám tento článek?

Štítky: , , , , , ,

Vložit komentář