Letošní Vánoce bez dluhů

Publikováno v sekci RodinaČas Vánoc pro většinu znamená jediné – omezování, šetření a nákup všeho možného pro spokojené svátky celé rodiny. Neděláte ale někde chybu? Mít šťastné Vánoce přece nutně nemusí znamenat nakoupit nejdražší dárky, hračky a nanosit domů tašky s horou jídla. Než se tedy pustíte do nákupů, zvažte několik faktů, které vám mohou ušetřit konečnou sumu za dárky i nákupy jídla a především odlehčí vašemu rodinnému rozpočtu. Jak na to?

Nekupujte, neutrácejte, nepůjčujte si!

rodina

Spousta Čechů vnímá svátky jednoznačně – vtrhnout do nákupního centra minimálně se dvěma vozíky a přeplněné je dotáhnout k pokladně, vypláznout nehoráznou sumu za jídlo, které stejně nakonec nikdo nesní a užít si dva dny zavřené obchoďáky s plnou lednicí doma. Uvědomte si ale, co jste schopni za tři dny sníst (připomínáme, že jde o období, kdy vám na stole voní cukroví a smažíte kapra) a zjistíte, že není potřeba plnit lednici a spíž k prasknutí. Reálně se zamyslete, bez čeho se neobejdete a před bezhlavým nakupováním všeho si napište seznam, kterého se striktně držte. Nakonec zjistíte, že oproti loňským nákupům výrazně ušetříte. To samé platí i s nákupem dárků. Je sice hezké, že chcete dárkem potěšit své přátelé, ale i nízké položky mohou po sečtení představovat vysokou sumu. Zkuste letos něco jiného – vyrobte třeba jedlé dárky nebo si zajděte společně na svařák. Rovněž se vyvarujte půjčování peněz na dárky. Právě období Vánoc je stále se rozmáhajícím trendem v půjčování peněz na dárky. Vyhněte se raději „výhodným“ půjčkám a kreditním kartám, které sice zajistí bohatého Ježíška, ale Nový rok započnete se splátkami a raději se uskromněte a peníze na dárky si pečlivě rozdělte podle svých možností.

 dárky

Myslete na přání svých blízkých. Většina z nás si totiž přeje to, co za peníze nelze koupit – klid, pohodu, zdraví a svátky v kruhu svých nejbližších. Obdarujte své blízké svou přítomností a časem, který s nimi strávíte ve vzájemně naslouchavé náladě.

Autor obrázků:  Koribrooke.
Líbil se vám tento článek?

Štítky: , , , , , , , , ,

Vložit komentář