Babské rady – jak na skvrny?

Publikováno v sekci RodinaSkvrny – nikdo o ně nestojí, přesto se s nimi potýkají děti i dospělí. Skvrny na oblečení od trávy, grilování, čerstvého ovoce nebo zmrzliny jsou především v létě na denním pořádku. O to víc vás potom mrzí, když ne a ne pustit a vaše oblíbená halenka nebo nové kalhoty partnera jsou prakticky zničené. Přečtěte si babské rady a inspirujte se chytrými tipy, jak odstranit skvrny. Nebudete potřebovat žádnou chemii, vše najdete doma!

Pasta, žlučové mýdlo a ocet

Tito tři favorité patří mezi univerzální pomocníky v domácnosti, a že s nimi dovedete skutečné zázraky! Tak například stačí pastu nanést na skvrnu, nechat zaschnout a potom vykartáčovat. Ocet zase skvěle funguje na skvrny živočišného původu, jako jsou vajíčka nebo mléko. Doma by vám nemělo chybět ani ekologické žlučové mýdlo, které si vysloužilo mezi hospodyňkami přezdívku „skvrnožrout“. Obsahuje kravskou žluč, která rozpouští většinu fleků. Každého ale trápí jiné fleky a skvrny. Chcete-li si poradit se skvrnami od potu na oblečení, potřete ho ještě před praním zředěným octem. Pomoct by mohla i voda se solí v poměru hrst soli na jeden litr vody. V případě, že se potřísníte krví, ihned látku vyperte ve studené vodě s trochou soli. Nikdy byste ji neměly namáčet do teplé vody. Zaručeným „zmizíkem“ na krvavé fleky je peroxid vodíku. Máte doma malé děti, které se rády ušpiní od trávy? Pak si vezměte na pomoc citronovou šťávu nebo vinný ocet. Oba pomocníky najdete ve spíži a můžete je použít ještě před vypráním. Trávou zašpiněnou látku můžete rovněž ponořit přes noc do mléka a poté vyprat. Choulostivé materiály, jako je hedvábí a vlna, si žádá speciální péči. Proto použijte trochu másla. Stačí vetřít do oblečení a po patnácti minutách působení vyprat v mýdlovém roztoku. Jestliže vás trápí skvrny od čerstvého ovoce, jednoduše s nimi zatočí vařící voda nebo sůl či kyselina citronová. Borůvky z rukou smyje citronová šťáva. Z lněného oblečení fleky dostanete půlhodinovou lázní v kyselém mléce. Na vlnu platí zase citron a ovocné skvrny z hedvábí odstraní alkohol.

flek

Milovníky čokolády potěší, že i jejich oblíbenou pochoutku lze jednoduše dostat z oblečení pomocí teplé mýdlové vody. Horor všech je žvýkačka, kterou stačí spolu s látkou strčit do mrazáku a druhý den seškrábnout, poté dočistit vlažnou vodou se solí a přeprat. Mastné skvrny z grilování posypte moukou. Mnoho hospodyň preferuje vodu s kypřicím práškem, který se nanáší jako pasta a poté stačí pouze špínu spláchnout. Vyzrajte na skvrny i vy!

Autor úvodního obrázku: penelope waits

Autor obrázku v textu: Horia Varlan

Autor obrázku v textu: Lara604
Líbil se vám tento článek?

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Vložit komentář