Nechybí vašemu jídelníčku něco? I. díl

Publikováno v sekci ZdravíTrápí vás únava, zhoršuje se stav vaší pleti nebo trpíte křečemi ve svalech? Někdy stačí jen zvýšit příjem minerálů a vitamínů, které vám můžou ve stravě chybět. Vaše lednička může být napěchovaná potravinami k prasknutí, ve spíži najdete všechny potraviny ze supermarketu, zdá se, že vaše strava je vyvážená a nechybí ji vůbec nic. Jak je tedy možné, že někdy nás trápí signály těla, které nás snaží upozornit na chybějící vitamíny a minerály?

Nepodceňujte signály vaše těla

Každá desátá žena trpí nedostatkem hořčíku v těle a zřejmě si to vůbec neuvědomuje. Při nedostatku můžete pociťovat svalové křeče, protože právě hořčík je základní minerál pro zdraví svalů, kostí a srdce. Nedostatek hořčíku může být spojen také s vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou. Zaručeně si udělejte zásoby celozrnného pečiva a cereálií, abyste měli denní dávku pod kontrolou. Do svého jídelníčku zahrňte listovou zeleninu, brambory, ořechy a plody moře. Pokud dáváte přednost spíše potravinovým doplňkům, poraďte se v lékárně, který přípravek je pro vás nejvhodnější. Existuje několik variant – prášek s pohodlným dávkováním přímo do úst, forma šumivých tablet nebo klasickým tabletek.

losos

Více než pětina žen nepřijímá ve své stravě dostatečné množství důležitého minerálu – železa. To je součástí krevního hemoglobinu. Pokud se potýkáte s chudokrevností, únavou, ospalostí, špatnou koncentrací nebo máte bledou pleť, přidejte do svého jídelníčku ty správné potraviny. Nejlepším zdrojem železa je červené maso. Často se potýkají právě vegetariáni a vegani s problémem chybějícího železa. Přidejte do stravy kešu oříšky, vejce a luštěniny. Příjem železa kombinujte s vitaminem C, který přispívá ke vstřebávání železa do organismu. Přísun železa zvyšte během menstruace a těhotenství.

cereálie

Statistiky dokazují, že téměř 15 procent žen je na tom bledě s vitamínem D. Významným zdrojem jsou sluneční paprsky. Není divu, že nám vitamín D chybí hlavně na jaře a v zimě. Jeho nedostatek může ale znamenat vznik osteoporózy, deprese či rakoviny tlustého střeva. Do zásoby si určitě pořiďte tučné ryby, vynikající a chutný je losos. Nezapomeňte na potravinové doplňky. Ženy by také během těhotenství měly přijmout asi 10 mikrogramů denně.

Autor úvodního obrázku:  woodeneyetoo

Autor obrázku v textu:  Keith Williamson

Autor obrázku v textu:  Andrea Pokrzywinski
Líbil se vám tento článek?

Štítky: , , , , ,

Komentářů (1)

Vložit komentář