Nechybí vašemu jídelníčku něco? II. díl

Publikováno v sekci ZdravíVe Velké Británii byl nedávno zveřejněn průzkum, ze kterého jasně vyplývá, že ve vyspělých zemích za téměř dokonalých podmínek pro zdravý životní styl a správné stravování se velká řada žen potýká s nedostatkem některých důležitých prvků. Přečtěte si, zda ve vašem jídelníčku opravdu nic nechybí. Pokud vás totiž trápí vypadávání vlasů, nemůžete se soustředit nebo chcete předcházet riziku vzniku rakoviny, nezapomínejte na důležité minerály a vitaminy.

J jako jod

mléko

Podle průzkumu nepřijímá asi každá dvanáctá žena dostatek jodu. To je minerál, který pomáhá ke správné funkci štítné žlázy. Díky nedostatku jodu vás ale může trápit i únava a přibírání na váze. Mnohem vážnější důsledky má nedostatek jodu pro ženy v těhotenství, neboť může ovlivnit vývoj mozku plodu. S nedostatkem jodu se potýkají i mladé dívky. Chcete-li bojovat s nedostatkem tohoto nepostradatelného minerálu, přidejte do své stravy vejce, mléčné výrobky a rybí maso.

Dalším významným vitaminem je B 2. Ten je důležitý pro zdraví pleti, svalů, očí i nervů. Béčko navíc přispívá ke vstřebávání živin a dalších vitaminů do těla. Denní dávku vitaminu B 2 zajistí dvě sklenice mléka.  Zkusit ho doplnit můžete i ve formě vajec, masa, sýrů či mandlí. Uvidíte, že brzy zmizí popraskané koutky úst či nepříjemné svědění očí. Vitamin B 2 do sebe dostanete také zvýšením příjmu cereálií.

para ořechy

Dalším neméně důležitým prvkem je selen. Jeho chybějící podíl v těle má za následek oslabení imunitního systému anebo dokonce může mít vliv na zvýšení rizika rakoviny. Selen je navíc také antioxidant, jehož denní dávka každé ženy by měla být alespoň 40 mikrogramů. Do zásoby si sežeňte para ořechy. Stačí sníst pár denně. Stejnou službu vám prokáže i tuňák z konzervy nebo potravinové doplňky z lékárny.

Věděli jste, že až 20 procent žen nepřijímá dostatek draslíku? V praxi to znamená, že chybění tohoto nepostradatelného minerálu, který zajišťuje fungování všech buněk v těle, má vliv na vznik vysokého tlaku, bolesti svalů či onemocnění srdce. Do svého jídelníčku přidejte dostatečné množství ovoce, zeleniny, ořechů a semínek. S přibývajícím věkem vsaďte spíše na přírodní zdroje než potravinové doplňky.

Autor úvodního obrázku:  The Little Squirrel

Autor obrázku v textu:  Jens Peter

Autor obrázku v textu:  beedieu
Líbil se vám tento článek?

Štítky: , , , , ,

Vložit komentář