Děti versus domácí práce

Publikováno v sekci RodinaPřikláníte se k názoru, že děti by si měly jen hrát, učit se anebo doma pomáhat s běžným úklidem? Ať už dáváte dítěti prostor pro seberealizaci tím, že ho necháváte v pokojíčku si hrát nebo třeba malovat a rozvíjet tak vlastní intelektuál, věřte, že s domácími pracemi se děti naučí spoustu věcí do života. Nebudete se tak muset obávat, že v pubertě nebude vědět, co je to po sobě uklidit špinavé nádobí nebo vysát nepořádek na koberci.

Zapojte děti už odmala

 díte

Děti bereme s sebou zcela přirozeně na nákupy, společně vaříme, prostíráme, skládáme prádlo a často samotné děti mají tendence se učit něco nového a pomáhat. Pokud i vy vedete dítě k pomoci v domácnosti, chvalte ho za každou výpomoc, aby se pro něj například vaření nebo uklízení nestalo nepříjemnou povinností. Dítě samo začíná projevovat zájem okolo tří let. V tomhle věku láká potomky všechno, co dělají dospělí. Ze začátku je třeba počítat s tím, že pomoc dítěte bude spíše pro vás samotné zdržováním. Děti jsou pomalé, občas něco zkazí a navíc na ně musíte neustále dohlížet. Pro někoho to může vyloženým utrpením vysávat místo dvaceti minut dvě hodiny, ale pokud si odpustíte nejapné poznámky typu nezavázej tady, neumíš to a jsi nemehlo, můžete se těšit na pravidelnou a přiznejme si i zlepšující se pomoc vašich dětí. Díky zájmu dětí můžete využít i schopnosti je něco naučit. Například, proč do kbelíku lít méně vody, aby nepřetékala. Důležité samozřejmě je, aby se oba rodiče shodli na tom, kdy je dítě připraveno dělat něco v domácnosti. Pokud budete vy učit dítko chodit s odpadkovým košem, ale váš partner bude zastávat názor, že nemusí nic dělat, pak tudy cesta skutečně nepovede.

 úklid

Již od tří let se můžete těšit na pomocníka se zaléváním květin, který vám bude pomáhat utřít prach, vyndávat prádlo z pračky nebo doplňovat vodu a krmivo vašemu domácímu mazlíčkovi. V pěti až šesti letech už dítka mohou pracovat na zahradě, shrabávat listí, zalévat, pomáhat při vaření, vynášet koš, umývat vanu, utírat nádobí nebo prostírat stůl k večeři. O dva roky později už potomka zapojte i do nakupování podle seznamu, luxování a jednoduchého vaření.

Autor úvodního obrázku:  Micro43

Autor obrázku v textu:  woodleywonderworks

Autor obrázku v textu:  mirec.m
Líbil se vám tento článek?

Štítky: , ,

Vložit komentář